Jak zaplanować gniazdka elektryczne w domu?

0
30

Odpowiednie rozplanowanie gniazdek elektrycznych jest niezwykle ważne w komfortowym korzystaniu z mieszkania lub domu. Najlepiej przemyśleć to dokładnie na poziomie wykańczania mieszkania, dzięki czemu nie trzeba będzie potem kuć ścian, aby przesunąć gniazdko półtora metra w prawą stronę. Zobacz na co zwracać uwagę.

Gdzie przydadzą Ci się gniazdka elektryczne?

Na początek zastanów się jak będziesz użytkował powierzchnię i gdzie gniazdka będą niezbędne. Na pewno takim miejscem będą gniazdka nad blatem w kuchni i w łazience, gdzie będziesz podłączać małe sprzęty, takie jak czajnik, toster czy golarkę i suszarkę. W biurach i salonie zastanów się gdzie umieścisz komputery i telewizor, gdyż te wraz z towarzyszącymi im peryferiami wymagają wielu gniazdek. Oczywiście możesz zakupić dodatkową listwę lub skorzystać z przedłużacza, jednak znacznie lepiej jest gdy gniazdka znajdują się niedaleko.

Bezpiecznym rozwiązaniem, które sprawdzi się, jeśli nadal nie mamy jeszcze zaaranżowanej przestrzeni, jest umieszczenie gniazdek około 1-1,5 metra od kątów ścian, gdyż to tam zazwyczaj umieszczamy biurka czy lampy stojące.

Pomyśl też o miejscach dodatkowych, gdzie gniazdka mogą się przydać. Planujesz dużo przesiadywać z laptopem na kanapie? Chcesz na szafce w przedpokoju postawić ozdobną lampkę? Będziesz ładować telefon nocą i chcesz by był łatwo osiągalny z łóżka? Wszędzie tam porozmieszczaj gniazdka.

Nie za dużo i nie za mało

Pamiętaj by nie popadać w skrajności. Jeśli zamontujesz za mało gniazdek, będziesz potrzebować przedłużaczy i rozgałęziaczy, które wyglądają nieestetycznie i zajmują przestrzeń. Może się też okazać, że to nie wystarczy i będziesz zmuszony kuć ściany i wyprowadzać nowe złącza.

Jednak uważaj by nie przesadzić w drugą stronę – nie instaluj zbyt wiele gniazdek elektrycznych, bo może się okazać, że niektórych z nich nigdy nie użyjesz. Pojedyncze gniazdko może nie jest drogie, ale jeśli masz takich nieużywanych kilka lub kilkanaście, to zaczyna się zbierać całkiem pokaźna suma, którą mógłbyś przeznaczyć na coś innego.

Użyteczność prowadzenia kabli i gniazd multimedialnych

Jeśli wiesz że będą Ci potrzebne gniazda multimedialne, np. telefoniczne, telewizyjne, ale też zyskujące popularność gniazdka z usb czy głośnikowe, zaplanuj to wcześniej i uwzględnij w instalacji. Dzięki temu nie będziesz musiał korzystać z przejściówek, ani prowadził przewodów po pokoju, tylko sprytnie ukryjesz wszystkie kable wewnątrz ściany.

Pomyśl też o różnych korytkach, koszykach, oplotach, które pomogą schować przewody. Nadmiar kabla zwiąż opaską samozaciskającą lub gumką recepturką. Wraz z odpowiednim ulokowaniem gniazdek, odpowiednia organizacja kabli sprawi, że przestrzeń będzie bardziej praktyczna i estetyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here